Šťastie a kríž Róberta Bezáka

Autor: Ivan Sýkora | 19.4.2013 o 7:14 | Karma článku: 15,45 | Prečítané:  2606x

S mesačným odstupom sa vraciam k prirodzenému vyvrcholeniu festivalu Jeden Svet v Prievidzi. Bola to projekcia filmu Happy a následná diskusia „nielen o šťastí" s mons. Róbertom Bezákom. Celý čas pred festivalom sme dostávali otázky - príde či nepríde pán Bezák? Spolu so synom Matejom, ktorý prišiel s myšlienkou pozvať emeritného biskupa, sme verili, že vzácny hosť príde isto. A stalo sa. Bol to skvelý zážitok!

Takýchto venovaní a podpisov rozdal mons. Bezák približne tristo. Podporil tým aj občianske združenie BerkatTakýchto venovaní a podpisov rozdal mons. Bezák približne tristo. Podporil tým aj občianske združenie BerkatFoto: môj iphone, ale kvalitný originál urobil Karol Urban

Dom kultúry bol plný a čiastočne sa zaplnila aj vedľajšia klubovňa, kde bol prenášaný obraz a zvuk zo sály. Už pred samotnou akciou bolo jasné, akej obľube sa teší mons. Bezák, ktorý v Prievidzi vyrastal a má tu nielen svojich rodičov, ale aj široký okruh priateľov, kamarátov a bývalých spolužiakov. Práve spomienkam na prežitú mladosť - „šútovské čerešne", hudobné koncerty v amfíku v Bojniciach, kúpanie na „Plážku" a štúdiu na miestnom gymnáziu sa venoval v úvode svojho rozprávania. „Keď som sa vracal domov rýchlikom, vždy keď som zbadal siluetu Bojnického zámku, ale aj veže dvoch prievidzských kostolov, cítil som, že som doma", povedal.

V diskusii zazneli veselé aj vážnejšie tóny. Mons. Bezák žartoval o pozvánke od brazílskeho kňaza na karneval do Ria: „Mňa tam pozvite, až keď budem mať deväťdesiat, keď už budem slepý a hluchý".
Ale v debate sme sa nevyhli aj vážnym témam, napríklad postaveniu cirkvi u nás, čo prinesie nový pápež František a mnohé ďalšie. Priamo z hľadiska zazneli často krát otázky, ktoré sám hosť označil za veľmi ťažké.

A zaujalo ma, ako Róbert Bezák nadviazal vo svojom rozprávaní priamo na vydarený dokument Happy: „Páčila sa mi myšlienka z filmu, ten rozmer súcitu, dobroprajnosti, láskavosti. Ak ťa nedojme utrpenie toho druhého, tak potom aký si človek?!" V sále panovala úžasná atmosféra. Zazneli silné slová. Krásne myšlienky spojili všetkých prítomných, či už „veriacich" alebo „neveriacich". Mnohokrát si odpovede Róberta Bezáka vyslúžili potlesk a na záver aj neutíchajúcu standing ovation. Prerušil a ukončil ju excelentne. Zdvihol ruku a povedal: „Mám vás rád".

Veľký úspech mal aj festivalový portrét Róberta Bezáka, ktorý hneď po príchode hosťa zhotovil fotograf Karol Urban. Hneď po diskusii si fotku mohli návštevníci nechať podpísať a záujem bol obrovský. Mons. Bezák sedel za stolíkom vyše hodiny. Celý čas nestrácal dobrú náladu a rozdával okrem podpisu aj úsmevy a podania rúk. Nebránil sa ani spoločným fotkám. Obdivoval som ho, ako to zvláda! A páčilo sa mi, ako ho trpezlivo čakala celá rodina a ako mu jeho netere doniesli kávu z automatu, bolo to veľmi milé.

Byť šťastím tých druhých, nás robí šťastnými...", zaznelo z jeho úst v pamätný podvečer na festivale. Súdiac z množstva pozitívnych ohlasov, vlastných pocitov, ale aj z tvári divákov, po ktorých občas tiekli slzy šťastia a dojatia, musím skonštatovať, že napriek ťažkému krížu, ktorý nesie v týchto časoch, je mons. Róbert Bezák veľmi šťastným človekom.

Milý Róbert, ĎAKUJEME!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kto dal policajtom indície o uplácaní poslancov z Gorily?

O úplatkoch pred policajtmi rozhovorila pravdepodobne Zuzana Martináková, ale iba mimo záznam. Na oficiálnom výsluchu podozrenia nepotvrdila.

TECH

Štyri tipy ako míňať menej dát na iPhonoch

Ak vždy príliš skoro prečerpáte mesačný limit dát, vyskúšajte niektorú z týchto rád.


Už ste čítali?