Paulína Böhmerová: "na všetkých miestach žije ČLOVEK"

Autor: Ivan Sýkora | 13.3.2015 o 5:55 | (upravené 13.3.2015 o 6:45) Karma článku: 2,30 | Prečítané:  498x

V predposlednom rozhovore Vám priblížime nášho ďalšieho hosťa, Paulínu Böhmerovú, s ktorou budeme rozoberať na festivale aj tému (ne)slobody. Cestovateľka, sprievodkyňa, príležitostná autorka. Po ukončení štúdia na Akadémii Múzických umění v Prahe sa vybrala na štipendium v Indonézii. Tento pobyt trvalo ovplyvnil jej život a ostatné roky sprevádza turistov a cestuje po svete. Na svojom blogu o sebe píše: "cesty po svete ma naučili dívať sa na život s optimizmom a humorom, no otvorenými očami".

V čom sú špecifické jednotlivé časti sveta, ktoré ste mali možnosť navštíviť? V čom sa napríklad líši Kuba, Indonézia a Slovensko?

Je vôbec možné na takúto komplexnú otázku odpovedať jednoducho? Možno Indonézania to naozaj vystihli vo svojom národnom hesle:“Bhinneka Tunggal Ika“, čo v preklade znamená „jednota v rôznosti“. Mne sa zdá, že o tom je celý svet. Líšime sa síce geograficky a mentalitou, z čoho pramenia rôzne kultúrne tradície, no vo všetkých krajinách žijú ľudia, ktorí sa chcú mať lepšie, a snažia sa, aby po nich na svete niečo zostalo. V neposlednom rade je dôležité, akým historickým vývojom si ktorá krajina prešla, pretože to je pôvod jej dnešnej situácie. Svet je iný na severe Sumatry, na západnej Kube, v severnom Maroku, či u nás. No na všetkých miestach žije ČLOVEK, so svojimi prednosťami i slabosťami, láskou aj nenávisťou, smútkami, bolesťou a radosťou.

Splnili sa vám vaše cestovateľské sny? Kde sa vám najviac páčilo a ktoré krajiny by ste ešte chceli návštíviť?

Najradšej by som navštívila všetky, no asi to nestihnem :-) a pretože som skôr teplomilná, tak si vyberám najskôr teplejšie podnebné pásma. Zároveň ma však lákajú hory, takže sa často snažím takto destinácie kombinovať, ísť do tepla a zároveň niekam na turistiku.

Na Jednom svete budete s divákmi diskutovať o živote na "ostrove slobody" Kube. Ako žijú bežní ľudia na Kube? Podľa vašej skúsenosti, čo by sme sa mohli od Kubáncov naučiť my a a naopak, čo oni od nás?

My máme veľmi krátku pamäť. Vyrástla u nás nová generácia, ktorá si na socializmus už pamätať nemôže a zo starších si mnohí už jednoducho nespomínajú, ako sa u nás žilo pred rokom 1989. Ľahko sme zabudli, aký život to bol. Po revolúcii sme zas urobili mnoho chýb, na ktoré doplácame až do súčasnosti. Nuž a Kuba je dnes v jedinečnej situácii, keď sa môže z našich omylov poučiť. A my by sme si mali zase uvedomiť, v čom sa dnes máme lepšie a už toľko „nefrfľať“, resp. pokúsiť sa odhaliť negatívne návyky, ktoré nám z toho obdobia ešte zostali a konečne ich spracovať. A ako skutočne žijú bežní Kubánci, si prezradíme v diskusii na festivale.

Osobné stretnutie a rozprávanie Paulíny Böhmerovej prináša festival JEDEN SVET v stredu podvečer po premietaní dokumentu Viva Cuba Libre rapová vzbura.Osobné stretnutie a rozprávanie Paulíny Böhmerovej prináša festival JEDEN SVET v stredu podvečer po premietaní dokumentu Viva Cuba Libre rapová vzbura.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Schránka už Dôvere neprejde. Žitňanská mení zákony

Kauzy ako Lemikon či Váhostav by sa opakovať nemali, staré prípady však už protischránkový zákon nezachytí.

DOMOV

Štátna poisťovňa potrebuje na zdravie 51 miliónov

Štát už VšZP dotovať nemôže.

KOMENTÁRE

Slovenský Lex Panama

Aj keby Žitňanskej zákon skresal rozkrádanie naozaj len o „drobné“, stále hovoríme asi o desiatkach miliónov eur.


Už ste čítali?