reklama

Zmena života

Už pri písaní posledného blogu som si uvedomil, ako okrem samotného popisu fotiek z „dokonalej krajiny" zdôrazňujem „nekvalitu" nášho života, ktorý žijeme. My! Tu! Teraz! Naša spoločnosť! A potom uprostred hlbokej noci narazím v poslednom čísle .týždňa na skvelé myšlienky, ktoré hovoria o tom istom. O dôležitosti potreby zmeniť spôsob nášho každodenného života.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Začnem mojim „obľúbencom" Petrom Breinerom. Viem, že zakomplexovaná väčšina spoluobčanov mu nemôže prísť na chuť. Ale mne vyhovuje, že tento skvelý svetový umelec sa po odchode do zámoria na nás nevykašľal a nastavuje nám zrkadlo. Vo svojom pravidelnom stĺpčeku sa vracia k „masívnemu rozhorčeniu" košických poslancov nad koncertom a plagátom českej skupiny P**a z hoven.

Peter krásne vystihol potrebu zmeny života, keď napísal: „Oveľa vulgárnejšie ako nejaký názov kapely je, keď deti vyrastajú v krajine či meste, ktoré ovládajú zlodeji, klamári a podvodníci, tváriaci sa, že takto je to v poriadku a ich strane nejde o to, aby ukradla úplne všetko, ale o blaho ľudu. „Hanbiť sa pred vnúčatami" sa treba vtedy, keď primátori zatvárajú kluby a namiesto nich vyrastajú herne. Školáci a mládež ovládajú sprosté slová lepšie, než si to falošní moralizátori chcú priznať, o praktickom sexe ani nehovoriac". Koniec citátu. Pekne vystihol, ako si tu na našom malom krásnom Slovensku žijeme.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Stojí za to, si New York Petra Breinera prečítať celý. Vrátane pikošky z výstavy v Museum of Modern Arts. Tí Amíci nás zase predbehli. Ozaj "ju" vystavili naživo? Ale vážne. Niekedy ma mrazí, keď sa na ulici započúvam do dialógu školákov či tínedžerov a počujem „tie" slová. A čo už taký Janko zo Žiliny, bájna to postava na hradnom vrchu a jeho vulgarizmy. Počuli ste vtedy rozhorčenie našich poslancov z parlamentu či z posledného obecného zastupiteľstva v najmenšej dedinke v údolí. Napríklad.

K tejto téme sa vracia o pár strán skôr aj môj ďalší „obľúbenec" Michal Kaščák, vo svojom stĺpčeku: „Viesť reči o kazení mládeže tým, že sú na plagáte napísané slová, ktoré bežne používa napríklad aj náš pán prezident, je však trápnejšie a smiešnejšie." A dostali sme sa na vrchol rebríčka nášho spoločenského života, tu už niet viac čo dodať. Opäť môžem len odporučiť, si „ušami Michala Kaščáka" prečítať celé.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tri v jednom, tak nazval fotograf Juraj Kováčik svoj článok, v ktorom opisuje výstavy troch slovenských umelcov, ktoré sa zišli v bratislavskom Dome umenia. Fotky ma vtiahli do textu, ktorý ma zaujal natoľko, že pôjdem tento piatok na výstavu. A nie jednu, ale hneď tri. Ani si nepamätám, kedy som naposledy bol na výstave. Hópsa! Zmena života ako vyšitá! :-) Nakoniec o ňu tu ide celý čas. A tak si dovolím ďalší citát: „Slovo angažovanosť má v našej generácii odporné konotácie. Angažovaný zväzák bola svojho času nadávka (asi budeme s autorom rovesníci, pozn. prepisovateľa), a veď sa len pozrite, čo sa z niektorých z nich stalo. Za angažované umenie boli v tom čase vydávané viac menej šikovné bláboly, ktorých dnešným pandantom sú niektoré marketingovo vyšperkované, avšak hocijakého skutočného obsahu prosté diela, a pokojne k nim pridajme i menej, či vôbec nie vydarené diela, paratizujúce na národnostnej téme spôsobom, ktorý bol aktuálny naposledy tak pred sto rokmi. Napriek tomu verím, že každé výtvarné dielo musí byť, pokiaľ nemá byť iba bezcenným ornamentom, tak či onak angažované. Minimálne v snahe komentovať svet okolo nás. To, čo nie je pravdivé, nemôže byť krásne."

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Trošku náročnejšie čítanie, ale skvostné! Až pri písaní blogu a opätovnom prečítaní si uvedomím, ako sa to pekne hodí k úvodu, aj národovci sú spomenutí, aj zväzáci. Práve oni dosť otravujú náš život. Je to naše dedičstvo socializmu. Budovanie svetlejších zajtrajškov sa nepodarilo, zabudnite!

Spomenuli sme si na zväzákov, národniarov, komunistov a teda celkom logicky sa tým dostávame aj k politikom. V už spomínanom .týždni ma v rozhovore s podpredsedom KDH pre ekonomiku Antonom Marcinčinom zaujala táto veta: „Mňa však zaujímajú systémové zmeny, jednak šetrenie, ktoré bude dlhodobé a jednak zvyšovanie kvality verejných služieb, čo má vplyv na kvalitu podnikateľského prostredia aj na kvalitu života. Ak vieme, že Slovensko má veľmi nízke verejné výdavky a služby sú nekvalitné, tak áno, potrebujeme šetriť solidárne, čiže všetci, ale zároveň musíme začať pracovať na systémových riešeniach. Len šetriť nestačí."

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Už nebudem robiť ďalšiu reklamu týždňu číslo 37, to bol posledný citát. Potešilo by ma, keby sa z neho začalo reálne napĺňať aspoň niečo. Proste taká malá každodenná zmena života.

Ivan Sýkora

Ivan Sýkora

Bloger 
  • Počet článkov:  144
  •  | 
  • Páči sa:  0x

mierne unavený, ale vcelku optimistický päťdesiatnik (už?!), ktorý má rád prírodu, šport, čokoládu-najnovšie aj power kávu, modrú farbu a číslo 4 a riadi sa životným krédom "Rozhodujúci je človek". A ktorý si kladie otázku ži-jem(e) zdravo? Zoznam autorových rubrík:  ži-jeme zdravoBerkat - pomocfotoreportážcesty/necestyvýplody strapatej hlavyo behu a inom športovaníPozorovania a minipríbehyrozhovorystarinky

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu