Bábiky, ktoré pomáhajú nevidiacim vrátiť zrak

Autor: Ivan Sýkora | 24.4.2011 o 11:04 | (upravené 3.5.2011 o 15:56) Karma článku: 4,95 | Prečítané:  1438x

Na festivale Jeden svet v Prievidzi sme sa úspešne zapojili do projektu Adžamal, ktorým združenie Berkat dlhodobo pomáha nevidiacim ľuďom v Afganistane. Myšlienka pomoci, vrátenie zraku pomocou transplantácie, mala úspech. Nielen priamo na festivale, ale aj po ňom. Ak máte záujem, prečítajte si v uvedených odkazoch podrobné informácie. Ja sa pokúsim o krátku rekapituláciu ako aj o čerstvé info o súčasnom stave pomoci. Bábiky, ktoré pomáhajú nevidiacim vrátiť zrak, stoja za vašu pozornosť!

Okrem financií sme zbierali aj školské potreby pre deti v dedinke Agouti (Maroko). Najviac nám pomohli žiaci ZŠ Mariánska a študenti Obchodnej akadémie v Prievidzi. Tu je výsledok ich zbierok, tesne pred zabalením balíka. Jana po jeho otvorení brečela.Okrem financií sme zbierali aj školské potreby pre deti v dedinke Agouti (Maroko). Najviac nám pomohli žiaci ZŠ Mariánska a študenti Obchodnej akadémie v Prievidzi. Tu je výsledok ich zbierok, tesne pred zabalením balíka. Jana po jeho otvorení brečela.

 

Berkat a konkrétna pomoc

V prvom rade treba skonštatovať, že myšlienky, ktoré hlásajú „dievčatá z Berkatu" zaujali. Je to združenie dobrovoľníčok, ktoré popri normálnej práci sa vo voľnom čase venujú pomoci.  Najmä  v Afganistane, kde dlhodobo pôsobila Petra, ale teraz sa rozbieha aj pomoc do chudobných častí Maroka. Presne v duchu hesla:

Berkat pomáha nám, Európanom, byť ľuďmi s otvoreným srdcom.

Mne sa toto krédo veľmi páči! V dnešnom svete je užitočné myslieť aj pomáhať globálne.

Za všetky možné, aspoň dva citáty z úst spoluzakladateľky Berkatu a novinárky Petry Procházkovej o zmysle pomoci:  „.... shromažďovat prostředky na to, abychom se o ně mohly podělit s těmi, kteří je potřebují mohem víc, než my." A druhý voľne sformulovaný: „videla som mnoho utrpenia vo svete, aby ma to nechalo ľahostajným a nepustila sa do pomoci druhým".

Hlavné zásady Berkatu sú výborne sformulované na webe, krásnych myšlienok je viacero, dôležitá je aj ich realizácia v praxi. O tú sa postarala Jana Vavřincová, ktorá oživila projekt Adžamal jednoduchým a geniálnym nápadom šitia bábik na predaj. Najprv ich šila a predávala sama. Keď toho bola veľa, naučila vyrábať bábiky dôchodkyne, žiakov aj pacientov v liečebných ústavoch. Sama sa zamerala na ich predaj. Ale aj na nákup a zabezpečenie transportu rohoviek do Afganistanu. Jana  komunikuje aj s miestnym lekárom Waheedom, ktorý pôsobí v Kábule na očnej klinike Nur (v preklade Svetlo). Kliniku v počiatkoch projektu zriadil, kompletne vybavil a lekárov zaškolil práve Berkat v rámci veľkého grantu. Podrobnosti nájdete na webe aj vo festivalovom súbore.

V súčasnosti je princíp pomoci ustálený, zdanlivo je to celé jednoduché, ale len na prvý pohľad. Waheed vytipuje vhodných kandidátov na operáciu, Jana (a teraz už aj my) sa snažíme získať prostriedky na transplantáciu. Keď všetko klapne, na konci „pomoci" je okamih, kedy tam niekde na druhom konci zemegule, zrazu začnú, prevažne mladí ľudia, vidieť svet okolo seba!

 

Zlý stav u nás na Slovensku

Ale neprebieha to úplne hladko, ako by človek očakával. Dokonca aj keď vyzbierate prostriedky rovno na tri operácie. Celý proces je zložitý a má viacero zádrhelov. Keď sme sa v sobotu večer na konci festivalu telefonicky spojili s Janou v „priamom prenose", informovala nás, že ak všetko dobre dopadne, tak rohovky pre troch čakajúcich pacientov, budú poslané vojenským špeciálom do Kábulu a do cca troch týždňov môžu byť operácie hotové. Žiaľ rohovky sa hneď nepodarilo zakúpiť, lebo vždy majú prednosť domáci pacienti. V centrálnej rohovkovej banke v Prahe sa minuli.

Tak som si naivne povedal, musíme stihnúť odlet vojenského špeciálu, kvôli doprave zadarmo a pokúšal som sa zohnať rohovky u nás na Slovensku. Obvolal som rôzne pracoviská, dozvedel sa všeličo zaujímavé, ale nepodarilo sa mi zohnať nič. Výsledkom bol „zmeškaný" termín odletu a smutné zistenie, že u nás doma, a to teraz platí obecne o všetkých transplantátoch(!), nie je priaznivá legislatíva a ešte sme často aj leniví pri ich získavaní. Zodpovední odborníci dlhodobo upozorňujú našich legislatívcov na zlý stav v tejto oblasti a ich jedinou nádejou na prípadnú zmenu je okamih, kedy by „niekto hore v rodine potreboval niečo transplantovať a zrazu by zistil, aká je realita". Hrozné konštatovanie, obzvlášť keď človek vidí tých našich poslancov v akcii. Ách jo!

 

Nie všetko ide tak ľahko, ako by človek chcel

Vtedy som zostal chvíľu smutný a bezradný. Jana ma utešovala, za tie roky vedela čo a ako, zažila už s rohovkami všeličo. Citujem: „ano letadlo bohuzel odletelo bez rohovek, ale to se neda nic delat, neni to vzdy jednoduche, az ti budu vypravet, jak jsem jednou klecela na kolenou pred generalem na letisti, v ruce 5 rohovek , snad alespon odletel mikroskop. Lepsi je mit penize nez rohovky v ruce a nemit dopravu." V podstate som túto časť pomoci vzdal a nechal plne na ňu. Na účet Berkatu projekt Adžamal sme vložili po prepočte a zaokrúhlení 75 000 Kč, čo je úžasný výsledok. V novodobej histórii zbierky je to najviac jednorázovo vyzbieraných peňazí. Ďakujeme ešte raz všetkým, ktorí nám pomohli.

Snažil som sa aspoň získať sponzorsky prepravu, oslovil som veľké špedičné firmy, ale aj tu som nakoniec ustúpil Janinej praxi, lebo sa ukázalo, že nedokážu realizovať dopravu včas. Opäť citát z Janinho mailu: „Vis Ivane,ty rohovky je vzdy trochu slozitejsi zmanagovat, taky hlavne proto ze je nemuzes nekam ulozit do mrazaku nebo do supliku. Vzdy je to na nervy, je v tom spoustu penez a pak by se to „hodilo do kanalu". Minule, kdyz jsme je posilali,  letely ve ctvtek a do pondeli lezely na letisti v Praze, nebot chybel nejaky papir a v pondeli nam je vratili. Podarilo se nam je poslat s jinou spolecnosti , ale ty nervy pres vikend, kdy se to dalo sledovat na internetu a porad lezely v Praze...ja tam volala cely vikend, proc se to nehyba, ale oni pres vikend do nekterych lokalit nedopravujou a tak to treba lezi ve Nemecku. Proto jsou ti vojaci priorotni."

Tie rohovky majú svoju dobu expirácie a musia sa prepraviť rýchlo. Aj preto je ideálne, keď to do Kábulu ide cez spoluprácu s armádou ČR, je to veľká pomoc! Najbližší termín letu je v máji, dovtedy je prísľub získať rohovky z banky v Prahe a tak by sa dobrá vec mala podariť dotiahnuť do konca.

 

Nový čakajúci nevidiaci pacient

K trom už predtým vytipovaným pacientom, čakajúcim na transplantáciu, medzitým pribudol ďalší. Spolupracovník Berkatu v Kábule lekár Waheed vytipoval ďalšiu pacientku, poslal jej fotka a „mini profil".

Zarifa.png

Her name is Zarifa , she is 18 years old, she is jobless and because of her eye problem(keratoconus) she can't go to school so when she become fine she love to restart her school.she live with his family and she has 4 brother and 2 sister.her father has a small shop for repairing of the bicycle

Voľne preložené: Zarifa má osemnásť rokov a je nezamestnaná kvôli problémom s očami (Keratokónus je vrodené ochorenie rohovky). Takisto nemôže chodiť do školy... Býva s rodinou a má štyroch bratov a dve sestry. Jej otec má obchodík na opravu bicyklov.

Ak to všetko klapne, tak v polovičke mája budú aj vďaka pomoci nás Slovákov a Čechov(=Európanov) minimálne štyria mladí ľudia v Afganistane vidieť! Krásna veta, už aby to bola skutočnosť. Teším sa veľmi!

Čo ďalej? Darčeky

Takže nám nezostáva nič iné len trpezlivo čakať na ten okamih a pracovať ďalej. Ideme realizovať možnosť darovania bábik cez web, pričom zároveň už teraz ponúkame k bábikám aj visačky s podpismi a venovaním významných osobností. Čiže bude možnosť vybrať si nielen bábiku z ponuky podľa fotky, ale k tomu aj visačku s konkrétnym autogramom. V súčasnosti sú k dispozícii poďakovania od Antona Srholca, Boleka Polívku a Michala Hvoreckého. Postupne sa budeme snažiť do projektu zapojiť aj ďalšie známe mená.

Ak vás tento príbeh zaujal a najbližšie budete premýšľať nad kúpou darčeku pre svojho blízkeho, spomeňte si na Berkat a bábiky, ktoré pomáhajú vrátiť zrak. Už teraz vám ich vieme zaslať poštou na určenú adresu. Základná cena bábiky je 7€. Osvedčili sa nám aj ďalšie dve ceny s označením „Chcem pomôcť viac", kedy bábika stojí 10€ resp. „Chcem pomôcť veľa", kedy na projekt Adžamal prispejete sumou 15€ a k bábike vám pribalíme aj pohľadnicu z Afganistanu. Objednávky môžete realizovať cez existujúci eshop Berkatu alebo na môj mail ivansyk@gmail.com. V obidvoch prípadoch pošleme bábiku podľa výberu aj s vybratým podpisom podľa želania, platbu v eurách dohodneme individuálne. Čoskoro otvoríme aj spomínaný nový web s jednoduchou možnosťou darovania, lepším výberom bábik aj podpisov. Nezabudnite, že kúpou bábiky máte možnosť obdarovať dva razy. Niekomu blízkemu bábiku a niekomu „vzdialenému" peniaze na transplantáciu rohovky a návrat zraku.

babikyberkat.jpg

To sú oni, bábiky vyrobené s láskou. Stačí si len vybrať.....

Miesto záveru:

Od roku 2008 sa v rámci projektu Adžamal - transplantácia očných rohoviek - podarilo úspešne vrátiť zrak viac ako dvadsiatim Afgancom a tým aj zmeniť ich budúcnosť. V krajine akou v súčasnosti je a ešte asi dlho bude Afganistan, byť nevidiacim znamená žiť na okraji, na ťarchu svojej rodiny a bez perspektívy uplatnenia. Skúste  zavrieť obe oči a pozrieť sa do svojho vnútra. Pacientom v ďalekom Afganistane stačí na nový život pohľad na svet aj cez jedno „transplantované" oko. Darujme spoločne nádej na lepší život na našom spoločnom Jednom svete. Stojí to za to!

Na úplný záver ešte niečo z minulosti, konkrétny príklad pomoci. Je to príbeh desaťročného dievčaťa menom Brother Bakht.

brotherbakht.png

Jej život pred operáciou, kedy nevidela vôbec, sa dá charakterizovať nasledovne: kvôli svojmu handicapu sa nemôže hrať s ostanými deťmi, ani nechodí von z domu. Tiež by chcela pomáhať mamičke v kuchyni, ale zvyčajne niečo rozbije. Po operácii doktor Hafizi jej život opísal takto: čím skôr by chcela ísť do školy a hneď potom navštíviť svoju vzdialenú kamarátku. Jej mamina ďalej povedala, že Brother sa hanbí rozprávať pred cudzími ľuďmi, ale že je nesmierne vďačná a že sa bude modliť za ľudí, čo jej kúpili rohovku.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Fotografka z Tour: Sagan má výraznú tvár, je fotogenický. Je to prosto chlap

Češka Markéta Navrátilová bola dlhé roky jedinou ženou, ktorá fotila Tour de France z motorky.

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Za dva roky dali prácu 80 ľuďom.

AUTO

V garáži opatruje rodinné dedičstvo: Škodu 120 GLS

Najdrahšia verzia škodovky mala ako jediná olejový chladič.


Už ste čítali?