Jediná šanca je prestať platiť štátu dane a poplatky

Autor: Ivan Sýkora | 28.4.2011 o 6:55 | Karma článku: 23,14 | Prečítané:  4381x

Chápem, že to je naivné a idealistické zároveň, ale v podstate to začínam vnímať ako jedinú možnosť, ako sa postaviť proti zlu v krajine, kde žijem svoj život. Lebo môj volebný hlas raz za štyri roky už nemá váhu. Zlo prerástlo túto krajinu natoľko, že mi zostáva (pred)posledná šanca. A síce prestať platiť štátu všetky dane a poplatky, kým nevyzdravie. Zároveň ale čestne prehlasujem, že ich všetky doplatím, keď si to štát zaslúži. Smiešne, čo? Ale mňa fakt už nebaví platiť do jednej čiernej diery, obzvlášť keď aj v poslednej Hríbovej Lampe jednoznačne zaznelo, že tento štát je viac ako prehnitý. Bolo by dobré, keby sa k tomuto názoru pripojilo čo najviac ľudí od prvého robotníka po poslednú známu osobnosť. Škoda, že už nežije ujo Klobása, verím, že keby som za ním zašiel s týmto návrhom, nenechal by ma v štichu. A to už by bolo iné kafé, keby za takouto výzvou na internete stál Julo Satinský!

Posúďte fakty sami! V prvej časti minulotýždňovej Lampy na tému korupcie (konkrétne kauza budovy Daňového úradu v Košiciach) debatovalo hviezdne obsadenie, ktoré netreba moc predstavovať: Peter Schutz, Gabriel Beer, Gábo Šípoš a český novinár Luboš Palata, píšuci pre Lidovky a pravidelný stĺpčekár v .týždni. Čo sme sa v ozaj zaujímavej debate dozvedeli? Tu sú tie najhlavnejšie body, ktoré ma donútili k napísaniu tejto úvahy:

1.      Naša politická scéna je chorá, strany sú vlastne na 50% sro a na 50% mafie (Beer citoval Kňažka). Členstvo v politických stranách nie je masové, strany a ich sekretariáty nemajú z čoho žiť, pokiaľ nebudú mať bokom šedé až čierne príjmy. Ako hovorí aj Palata vo video rozhovore .týždňa, v súčasnosti sme u nich aj u nás, svedkami boja o zmenu takéhoto charakteru politiky. Reprezentantmi toho boja sú práve naša premiérka Iveta Radičová a v ČR Nečas. Podľa Schutza je vopred odsúdený na prehru, lebo ak budú obaja v ňom dôslední, tak musia ísť do minulosti a to by bol citlivý zásah do ich vlastných strán. Sedia tam spolustraníci, ktorí by v normálnej krajine boli za mrežami!! Preložené do normálnej reči, na „správe" krajiny sa výraznou mierou podieľajú ľudia, ktorí sú zlodeji a podvodníci a kradnú! A miesto v parlamente by mali sedieť vo väzení! Ešte aj tam by sme ich živili, do riti !!

2.      Ďalej bolo skonštatované: že tu ozaj veľmi, ale veľmi  chýba akákoľvek represia zo strany štátu. Chobotnica zla je v ňom prerastená od hora dole! Zachrániť nás môže „pištoľník" Spišiak, pokiaľ sa mu podaria zmeny v polícii. A špeciálne navyše musí vybudovať team profesionálov, ktorí  budú rozumieť ekonomickej kriminalite a nezastaví ich moc peňazí. A súdy, súdy, súdy! Žitňanská s Lipšicom majú vyhrnuté rukávy, ale to je ozaj Augiášov chliev, to bude neuveriteľne náročné! Čítaj napríklad tu alebo kdekoľvek inde, to je jeden obrovský vred na krajine, ktorý nám tu hnisá už 20 rokov. Samozrejme k súdom si pripíšme aj prokuratúru, to je bonus navyše v cene! Situácia je jasná, u nás nebol odsúdený žiaden verejný činiteľ za trestný čin, takže v debate smelo zaznelo, že vstúpiť do politiky s cieľom kradnúť neznamená takmer žiadne riziko.

3.      V podstate prvé dva body sú známe, normálny človek, čo sa musí živiť prácou, si tak nejako za tie roky zvykol. Čo ma prekvapilo najviac, že verejne zaznelo, že aj pri dnešnej garnitúre politikov, sa vo veľkom biznise počíta s úplatkami, len si pochvaľujú biznismeni, že to už nie sú také horibilné sumy ako za predchádzajúcej vlády. Takže už to nie je bájnych 25 až 30% z každej verejnej zákazky v štáte ako za vladára z Elektry či zväzáka Roba?!  Nakoľko to znížili súčasní mocní?! 5-10% ?! Fúj! Chce sa človeku zvolať a zvracať. Miesto toho sa radšej zasmejme na Renčínovom vtipe, ktorý dokonale vystihuje popísaný stav. Človek by sa nad spojením váľov/koryto, svine/politici aj schuti zasmial, keby to nebolo skôr na zaplakanie.

rencinstriedaniekoryt.jpg

 

Následne ma prekvapilo to ticho, čo ostalo po odvysielaní Lampy. Márne .týždeň mal v tlačenej podobe nejaké články, záznam STV neposkytuje, web .týždňa tiež nie, proste vie sa to a ideme ďalej. Prepojenie politiky, biznisu, mafie je asi všade, ale tak dokonale vybudovaný a zvrátený systém, ako je v našich postkomunistických krajinách bez postihu už začína veľmi smrdieť. Schutz to pomenoval, že v spoločnosti (rozumej medzi nami normálnymi občanmi) rastie hlad, volanie po očiste, po pravde. Že je tu spoločenská objednávka na očistenie politiky. Tak neviem nakoľko sa ju podarí realizovať, hlasujem za ňu všetkými dvadsiatimi.

4.      Najdôležitejšia vec, ktorá mi po takmer týždni od Lampy utkvela v pamäti je, ako opäť Schutz poukázal na neuveriteľný nárast a rozbujnenosť „štátnej a verejnej správy", ktorá už presahuje aj ekonomické možnosti tejto krajiny.

 

A viete čo mi najviac vadí na súčasnej koalícii? Práve toto! Že vôbec ale vôbec nezačali od piky. Potom, čo by si na úvod jasným signálom odhlasovali zníženie rozsahu imunity samým sebe (je to nemravné a nepochopiteľné povyšovanie sa politika nad občana!!), mali zobrať veľké metly a začať upratovať odhora dole. Aspoň v rozsahu ako to urobil minister obrany Galko. A zoštíhľovať verejnú správu hneď na začiatku volebného obdobia, lebo s blížiacimi voľbami sa budú o ich hlasy triasť, veď ich je tam čoraz viac!! A tak ich nechajú vegetiť na teplých miestečkách. Lebo práve vo verejnej správe, aj v samosprávach sa bohapusto minie a za nič nerobenie  vyplatí obrovské množstvo prostriedkov z daní a poplatkov. Česť výnimkám, ale ruku na srdce milý úradník, aká je tvoja produktivita?!, kde je tvoja ochota vybaviť občana a nebodaj rýchlo a s úsmevom.

Napríklad „kraje", honosne označené ako vyššie územné celky, pričom správne by sa to malo pomenovať ako veľký oficiálny žráč našich peňazí! To treba zrušiť! Vždy som bol presvedčený, že Mečiar si sprivatizoval republiku, následne si ju strany rozparcelovali, spolu s finančnou „mafiou" a ich jediným zdrojom peňazí sme my, ktorí už takmer 20 rokov platíme, platíme, keď sa omylom omeškáme, tak aj s penále, také či onaké dane a poplatky. A drieme a drieme! Ale už nevládzem(e)! Som unavený, demotivovaný a strácam chuť!

Ale predstavte si, že by sa zrazu tento kohútik zavrel. Že ja, moja firma, vy ostatní, zamestnanci, živnostníci, ľudia, čo pracujú a produkujú zisk, odvody, dane prestali na prechodnú dobu platiť do štátu. Stačilo by pritiahnuť kohútik a dať jasne najavo, tak už dosť! Takáto správa veci verejných nám nevyhovuje!! Chceme zmenu !! Poriadok, úctu, vyrovnaný rozpočet, normálne fungovanie štátu, kvalitné zdravotníctvo, perspektívne školstvo...Sen?!? Opäť treba vyjsť do ulíc, na námestia?!

Netuším, ale moc perspektívy tu nevidím. Takže zostáva tá posledná šanca, odsťahovať sa z tejto krajiny preč! Keďže ale patrím ku generácii, ktorá tu má už dosť hlboko zasadené korene, asi to nebude také jednoduché. Ale vedomie, že pre naše deti to bude lepšia perspektíva je veľmi smutné konštatovanie na záver! A raz doplatí na to aj samotný štát, ten okamih sa blíži, aj tie tuhé korene hnijú!

Ujo Klobása kde si? Tvoj hlas mi tu veľmi chýba! Potrebujeme ťa. Karavána šteká a psi idú ďalej! Fakt nastal čas, aby sme začali všetci pomenovať veci pravými menami a zvýšili svoje nároky na seba aj na štát! Ako nás k tomu viedol a žiadal od nás nebohý Julo Satinský! Škoda, že nikto po ňom neprevzal štafetu, že nás to nestihol naučiť byť slušnými a sebavedomými občanmi štátu. Prepáčte, že som vyrušoval na začiatku hokejovej eufórie a počas dlhodobej ilúzie o Tisíc a jednej noci. Aj ja som si potreboval trošku zasnívať!

Cŕŕn! Ivan vstávaj, treba si ísť zabehať a rýchlo do práce! Hajde na panské, vlasť potrebuje tvoje peniažky na míňanie.....

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Fotografka z Tour: Sagan má výraznú tvár, je fotogenický. Je to prosto chlap

Češka Markéta Navrátilová bola dlhé roky jedinou ženou, ktorá fotila Tour de France z motorky.

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Za dva roky dali prácu 80 ľuďom.

AUTO

V garáži opatruje rodinné dedičstvo: Škodu 120 GLS

Najdrahšia verzia škodovky mala ako jediná olejový chladič.


Už ste čítali?