Bábiky Berkat – trojnásobná radosť z darovania

Autor: Ivan Sýkora | 8.5.2011 o 9:50 | Karma článku: 4,02 | Prečítané:  1107x

Po dvoch „politických" blogoch a jednému spontánnemu hokejovému sa vraciam k téme, ktorá je mi milšia a tou je pomoc. Konkrétne ide o projekt Adžamal v rámci združenia Berkat, kedy vám ponúkame bábiky, ktoré vrátia nevidiacim zrak. Po festivalovej zbierke sme v období „čakania". Za prostriedky získané na Jednom Svete v Prievidzi sa nakúpia rohovky, dopravia do Kábulu a prebehnú transplantácie. Ak všetko dobre dopadne, tak mladí ľudia Belal, Safia, Hasib a Zarifa budú zrazu vidieť. Hoci len na jedno oko, ale keď ho otvoria, uvidia svet okolo seba. Doteraz len počutý, vnímaný cez vône a svoje vnútorné pocity. Verím, že čoskoro sa to očakávanie premení na radostnú skutočnosť!

Určite ale nechceme len pasívne čakať na ďalší ročník festivalu. Naopak v zbierke pokračujeme ďalej. Osobne verím, že potreba pomáhať  je zakorenená vo väčšine z nás! Možností je veľa. Treba využívať možnosť darovať 2% z dane. Alebo sú rôzne zbierky. Nedávno sme zažili napr. piatok plný narcisov. Hneď sa mi lepšie behá a trénuje so žltým kvietkom zapichnutým v teniske.

Aj Berkat ponúka špeciálnu možnosť pomoci: snažíme sa povzbudiť a dotiahnuť do dôsledkov schopnosť vzájomnej pomoci ľudí cez hranice krajín! Obzvlášť my v strede Európy, potrebujeme si trošku otvoriť srdce a rozšíriť obzory, nebyť uzavretí do seba! Je zaujímavé, že na prvý „berkatský" blog zareagovala Slovenka, ale z Pakistánu!  Napriek tomu veríme, že to Hřebejkove „Musíme si pomáhať"  je v nás zakorenené, len sa treba rozhliadnuť vo svojom vnútri, vo svojej duši!

 

Jednu z možností pomôcť ponúkame aj my, prostredníctvom bábik Berkat. Princíp je jednoduchý! Niekde napr. základná či stredná škola, domov dôchodcov, materské centrá, nejakí dobrí ľudia ušijú a zhotovia bábiky. Verím, že ich vyrábajú s láskou, dávajú im mená, pripisujú odkazy. Tam vzniká prvá radosť, pri ich vzniku. Druhá radosť vytryskne, keď si niekto tu bábiku kúpi pre seba alebo ju daruje svojmu blízkemu. Na prvý berkatský blog zareagovala Jana Bieliková z Pakistanu a darovala bábiku svojej priateľke do Bratislavy. Bol som veľmi potešený, zrazu mám blízku osobu vo vzdialenom Pakistane. A cesta radosti, ktorá vznikla v Čechách a cez Slovensko dorazila do Pakistanu, aby sa odtiaľ vrátila k nám domov, pokračuje.

 

Tá tretia, možno najdôležitejšia radosť nastane, keď sa nám podarí vyzbierať dosť prostriedkov a zrealizujeme pomoc do Afganistanu. Príbeh nevidiaceho chlapca Adžamal, ktorý dal projektu meno,  nedopadol šťastne. Ale to čo nasledovalo a pokračuje je úžasné. Za projektom Berkatu je nielen zriadená očná klinika v Kábule alebo zaškolení lekári, ktorí dokážu transplantovať rohovku. Mňa zaujalo aj to, ako Berkat resp. Petra Procházková získali od najvyšších duchovných povolenie na realizovanie transplantácii v Afganistane  ako takých, nielen zraku.  Ale najmä konkrétni ľudia-pacienti, ktorým sa vrátil zrak. Pokiaľ sa začítate do toho príbehu, verím že vás zaujme.

 

A keď budete najbližšie premýšľať nad darčekom pre svojho blízkeho, spomeňte si na trojnásobnú radosť  spojenú s bábikami z Berkatu. Určite vás nesklamú! A kým zriadime „darovací web" Berkatu, ponúkneme vám príbehy bábik na pokračovanie v nasledujúcich blogoch. Príbeh pokračuje....

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Fotografka z Tour: Sagan má výraznú tvár, je fotogenický. Je to prosto chlap

Češka Markéta Navrátilová bola dlhé roky jedinou ženou, ktorá fotila Tour de France z motorky.

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Za dva roky dali prácu 80 ľuďom.

AUTO

V garáži opatruje rodinné dedičstvo: Škodu 120 GLS

Najdrahšia verzia škodovky mala ako jediná olejový chladič.


Už ste čítali?