Radostná správa z Kábulu

Autor: Ivan Sýkora | 9.6.2011 o 7:07 | Karma článku: 4,21 | Prečítané:  962x

Tak konečne! S dojatím a radosťou oznamujeme, že sa úspešne podarili transplantácie piatich rohoviek v ďalekom a predsa blízkom Afganistane. Aj my na Slovensku sme sa zbierali na ich zakúpenie! Veľmi rád by som sadol na „šťastný lietajúci koberec" a zaletel k tým piatim ľuďom, ktorý doteraz nevideli a zrazu vidia. Ako malý vtáčik by som zhora pozoroval ich život. Dúfam, že sa stane radostnejším a lepším. A potom by som sa vrátil a zvestoval, čo som videl. Ale musíme sa uspokojiť s pocitom, že dobrá vec sa podarila. A to nie je málo!

Takto nejako bude vypadať internetový projekt Berkat, ako ho pripravuje syn Matej. Zatiaľ malý nejasný obrázok, čoskoro aj živý web.Takto nejako bude vypadať internetový projekt Berkat, ako ho pripravuje syn Matej. Zatiaľ malý nejasný obrázok, čoskoro aj živý web.

 

Finále celého procesu prebehlo nasledovne:

* Posledný májový deň Jana Vavřincová z Berkatu oznámila:

Ivane snad te to potesi, v patek vecer odleti 4 az 6 rohovek do kabulu, ja je povezu na letiste takze vse nafotim, aby to umistil na web. Snad to tentokrat vyjde.
Ja mam nejakou strevni chripku, okurky to nejsou, ale snad to do patku zvladnu. Dam vedet, jak to pokracuje. Jana

* Piatok 3.6 skutočne prišla od nej SMS:

...jsem ted v Praze. 5 rohovek v krabici cekam na let v noci. Velka show u celniku. Cena narostla 27 700 Kč, dolar posilil. Snad vse dobre dopadne

* V sobotu ráno 8:40 hod stručný mail:

Rohovky jsou v Kabulu, promin, ze nepisu vic, bylo to dost vycerpavajici, ted jsem se vratila domu.Ja napisu jak budu vedet.Jana

* na ktorý nadviazal v pondelok večer ďalší:

Ivane, vsechny rohovky jsou uspesne v tech ocich , kde maji byt. Jakmile budu mit foto z Kabulu poslu ti to. Jana

* A celá akcia vyvrcholila v utorok 7.6 večer jedným preposlaným mailom od afganskeho lekára Waheeda Hafiziho, ktorý pracuje v Kábule na klinike Nur:

 

Hopefully i finished all the surgery with my team yesterday without any problem.

i am very happy beacause all of my patient was young,poor and come far from kabul.

and once again thanks for the materials, I was lock of material (say thanks from Prof Fillipec)

he is always kind for us and especially for me.

I say many thanks for all of you who help me in these humintrian mission.

i will send you the pics very soon.

Tu je kostrbatý google preklad, ktorý sa mi páči. Znie, akoby to hovoril sám Waheed do telefónu lámanou slovenčinou:

Dúfajme, že aj dokončenie všetkých operácií so svojím tímom včera bez problémov.
Som veľmi šťastný Pretože sú všetky moje pacient bol mladý, chudobný a prísť ďaleko od Kábulu.
a ešte raz vďaka za materiály, bol som zámok materiálu (z poďakovať Prof Fillipec) je vždy druh pre nás a hlavne pre mňa. Hovorím vďaka moc za všetky z vás, ktorí mi pomohol v týchto humanitárnych misiach. Ja vám pošleme fotky veľmi skoro.


Čo dodať? Po možno trošku predčasnom oznámení hneď na festivale o rýchlej kúpe rohoviek, ktorá nakoniec nevyšla, sme sa dočkali. Ale neľutujem, že sme vtedy zavolali Jane, emócie v živote sú krásne a v daný okamih sme verili, že to prebehne hladko! Bolo to relatívne dlhé čakanie. Ale čo je tých pár mesiacov oproti tomu, keď niekto aj desiatky rokov nevidel a zrazu sa mu vráti zrak?!

Tu odcitujem z mailu od Mareka Ďuriša, hosťa festivalu, ktorý mi práve 31.mája napísal:  „Pomaly uz plati, ze niet dobreho projektu (od myslienky az po realizaciu) pokial to ide hladko. Pevne verim a dufam, ze sluby budu coskoro cinmi." Ani on netušil, že práve vtedy sa finále akcie spustilo, hoci reálne na tom Jana Vavřincová z Berkatu makala dlho, len neboli rohovky. Dobrá vec sa podarila. Som nesmierne rád a cítim veľkú vďačnosť!

Pomohli diváci na festivale, ako aj každý jeden z tých, čo si niečo kúpili v obchodíku Jeden Svet.
Žiaci a študenti škôl, ktorí prišli na projekcie, ich osvietené vedenie a učitelia! Každé jedno euro za vstupné sa pretavilo do kúsočku z rohovky. Sponzori, ktorí nám veria a podporili myšlienku festivalu a umožnili nám pomáhať. Pomohli aj vzácni hostia, ale aj podpora mesta Prievidza aj miestneho KASS.

Po festivale Mudr. Nováková vo svojej zubnej ambulancii iniciatívne predala bábiky za parádnych 145€. Dlhoročná známa Mária priniesla dodatočne 50 € s vysvetlením, že na festivale nemala takú sumu so sebou. Čestný zákazník Mojmír spätne priznal a upozornil na zlé vyúčtovanie nášho „kšeftu" a doplatil 100€, ktoré obohatili pokladničku na projekt Adžamal. My vo firme sme získali nečakane bonus, šup ho na Berkat ďalšia stovečka. Jana Bieliková z Pakistánu zareagovala na môj prvý „berkatský blog" a pre svoju priateľku v Bratislave darovala bábiku, ktorá pomáha vrátiť zrak. Plus 40€. Aj polovica vstupného z Dozvukov Jedného Sveta v Ars Preuge pomáha, hoci aj malými sumami. Od festivalu pribudlo do obálky s nápisom BERKAT spolu 448€.

A pokračujeme ďalej. Zakladáme občianske združenie Berkat na Slovensku. Čoskoro spustíme novú web stránku, ktorou ožije internetový projekt Adžamal. Chystáme sa v spolupráci s českým Berkatom na hudobnom festivale Breh otvoriť Bazaret Berkatu. Stále máte možnosť si kedykoľvek pre seba alebo svojich blízkych kúpiť bábiku. Tých možností ako pomôcť je veľa. A je potrebné pokračovať. Lebo hneď ako „splatíme" tento nákup rohoviek, už nás čakajú nové výzvy.

 

Nevidiacich ľudí v Afganistane, ktorí bez našej pomoci nemajú šancu na normálny život je ešte veľa. Nezabúdame ani na „chudobné" Maroko, kde sme pomohli z festivalových peňazí už skôr. Lebo nakúpiť kurence, ovce, či vyzbierať štetce a pastelky, bolo jednoduchšie, ako zakúpiť a transplantovať rohovky. Ale aj tam nás čaká výzva, ktorou je príbeh nepočujúceho a pritom veľmi bystrého školáka.

 

Mám radosť. Berkat pomáha nám Európanom byť ľuďmi s otvoreným srdcom. S takým som písal všetky tieto slová a s ním sa pozerám aj do budúcnosti. Povzbudení Srholcovým „dokázať sa dojať utrpením iných a konať" pokračujeme v nastúpenej ceste. Pridať sa môže každý z nás. Ďakujeme!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Fotografka z Tour: Sagan má výraznú tvár, je fotogenický. Je to prosto chlap

Češka Markéta Navrátilová bola dlhé roky jedinou ženou, ktorá fotila Tour de France z motorky.

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Za dva roky dali prácu 80 ľuďom.

AUTO

V garáži opatruje rodinné dedičstvo: Škodu 120 GLS

Najdrahšia verzia škodovky mala ako jediná olejový chladič.


Už ste čítali?