Šťastie a kríž Róberta Bezáka

Autor: Ivan Sýkora | 19.4.2013 o 7:14 | Karma článku: 15,45 | Prečítané:  2644x

S mesačným odstupom sa vraciam k prirodzenému vyvrcholeniu festivalu Jeden Svet v Prievidzi. Bola to projekcia filmu Happy a následná diskusia „nielen o šťastí" s mons. Róbertom Bezákom. Celý čas pred festivalom sme dostávali otázky - príde či nepríde pán Bezák? Spolu so synom Matejom, ktorý prišiel s myšlienkou pozvať emeritného biskupa, sme verili, že vzácny hosť príde isto. A stalo sa. Bol to skvelý zážitok!

Takýchto venovaní a podpisov rozdal mons. Bezák približne tristo. Podporil tým aj občianske združenie BerkatTakýchto venovaní a podpisov rozdal mons. Bezák približne tristo. Podporil tým aj občianske združenie BerkatFoto: môj iphone, ale kvalitný originál urobil Karol Urban

Dom kultúry bol plný a čiastočne sa zaplnila aj vedľajšia klubovňa, kde bol prenášaný obraz a zvuk zo sály. Už pred samotnou akciou bolo jasné, akej obľube sa teší mons. Bezák, ktorý v Prievidzi vyrastal a má tu nielen svojich rodičov, ale aj široký okruh priateľov, kamarátov a bývalých spolužiakov. Práve spomienkam na prežitú mladosť - „šútovské čerešne", hudobné koncerty v amfíku v Bojniciach, kúpanie na „Plážku" a štúdiu na miestnom gymnáziu sa venoval v úvode svojho rozprávania. „Keď som sa vracal domov rýchlikom, vždy keď som zbadal siluetu Bojnického zámku, ale aj veže dvoch prievidzských kostolov, cítil som, že som doma", povedal.

V diskusii zazneli veselé aj vážnejšie tóny. Mons. Bezák žartoval o pozvánke od brazílskeho kňaza na karneval do Ria: „Mňa tam pozvite, až keď budem mať deväťdesiat, keď už budem slepý a hluchý".
Ale v debate sme sa nevyhli aj vážnym témam, napríklad postaveniu cirkvi u nás, čo prinesie nový pápež František a mnohé ďalšie. Priamo z hľadiska zazneli často krát otázky, ktoré sám hosť označil za veľmi ťažké.

A zaujalo ma, ako Róbert Bezák nadviazal vo svojom rozprávaní priamo na vydarený dokument Happy: „Páčila sa mi myšlienka z filmu, ten rozmer súcitu, dobroprajnosti, láskavosti. Ak ťa nedojme utrpenie toho druhého, tak potom aký si človek?!" V sále panovala úžasná atmosféra. Zazneli silné slová. Krásne myšlienky spojili všetkých prítomných, či už „veriacich" alebo „neveriacich". Mnohokrát si odpovede Róberta Bezáka vyslúžili potlesk a na záver aj neutíchajúcu standing ovation. Prerušil a ukončil ju excelentne. Zdvihol ruku a povedal: „Mám vás rád".

Veľký úspech mal aj festivalový portrét Róberta Bezáka, ktorý hneď po príchode hosťa zhotovil fotograf Karol Urban. Hneď po diskusii si fotku mohli návštevníci nechať podpísať a záujem bol obrovský. Mons. Bezák sedel za stolíkom vyše hodiny. Celý čas nestrácal dobrú náladu a rozdával okrem podpisu aj úsmevy a podania rúk. Nebránil sa ani spoločným fotkám. Obdivoval som ho, ako to zvláda! A páčilo sa mi, ako ho trpezlivo čakala celá rodina a ako mu jeho netere doniesli kávu z automatu, bolo to veľmi milé.

Byť šťastím tých druhých, nás robí šťastnými...", zaznelo z jeho úst v pamätný podvečer na festivale. Súdiac z množstva pozitívnych ohlasov, vlastných pocitov, ale aj z tvári divákov, po ktorých občas tiekli slzy šťastia a dojatia, musím skonštatovať, že napriek ťažkému krížu, ktorý nesie v týchto časoch, je mons. Róbert Bezák veľmi šťastným človekom.

Milý Róbert, ĎAKUJEME!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Fotografka z Tour: Sagan má výraznú tvár, je fotogenický. Je to prosto chlap

Češka Markéta Navrátilová bola dlhé roky jedinou ženou, ktorá fotila Tour de France z motorky.

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Za dva roky dali prácu 80 ľuďom.

AUTO

V garáži opatruje rodinné dedičstvo: Škodu 120 GLS

Najdrahšia verzia škodovky mala ako jediná olejový chladič.


Už ste čítali?