Jeden Svet na dosah

Autor: Ivan Sýkora | 16.3.2014 o 11:11 | Karma článku: 5,44 | Prečítané:  405x

Navštívil som holičku, doma sa hromadia zásoby na pečenie mufín, na disku čakajú pripravené filmy, hostia sú potvrdení, výstavy nainštalované, kufor auta je plný vecí....neklamné znamenie, že 7.ročník regionálneho festivalu dokumentárnych filmov Jeden Svet v Prievidzi začne už tento pondelok! Sedemnásteho o sedemnástej.....

Pohľad do hľadiska počas minuloročnej diskusie s Mons. Róbertom Bezákom.Pohľad do hľadiska počas minuloročnej diskusie s Mons. Róbertom Bezákom.Autor: Karol Urban pre občianske združenie Berkat Slovensko

Viem, bude to znieť ako klišé a už som na túto tému kedysi blogoval, ale pre mňa je to skutočne ozajstná dovolenka. Nevzdialim sa od domova viac ako necelých 10km a prejdem celý Jeden Svet. Nie každý môže absolvovať celý festival, ale z minulých ročníkov máme od mnohých divákov potvrdené, že stačí na festivale stráviť hoc aj len jeden deň alebo pozrieť si zo dva filmy či zúčastniť sa diskusie s hosťom a človek dostatočne unikne z každodennej reality, tak ako tomu býva na správnej dovolenke.

Ba dokonca sa dá zažiť niečo viac! Akúsi vnútornú očistu! Aspoň mne sa to darí. Napriek často náročným témam sa z festivalu vraciam nielen „zresetovaný", ale aj „akýsi lepší", plný energie pomáhať, tvoriť, reagovať. Ešte viac citlivý na problémy okolo seba. Aj tie blízke, aj tie vzdialené.

Takže ak máte chuť, nech sa páči môžete sa pridať!

Po náročnom víkende (prezidentské voľby, referendum na Kryme)  vám ponúkame šesť festivalových  dní. Cestujte a vnímajte spolu s nami! Jeden Svet je otvorený aj pre vás, Jeden svet si aj ty !

Čo nás čaká nasledujúcich 6 dní? 25 dokumentov, jedna svetová premiéra a jeden záverečný bonus, spolu 27 filmov. Jedno krátke otvorenie, deväť (!) zaujímavých hostí a 7 diskusií s nimi. A to nepočítam ďalších sedem školských premietaní s diskusiou doobeda. Súčasťou tohtoročného festivalu Jeden Svet v Prievidzi sú aj tri výstavy fotografií, z toho jedna - Afriktivity je na námestí Slobody. Prekvapením bude jeden obrovský darčekový balík (Gift Box), ktorý vyrástol vo vestibule Domu kultúry, lebo žiaľ aj z človeka sa dá spraviť tovar, čo mi príde až neskutočné v dnešnej dobe!

Úplnou novinkou je zbierka vecí nazvaná Od Ihly po bicykel pre občianske združenie Maják zo Zlatých Moraviec, kúsok od nás za kopcom. Jar klope na dvere a ak máte chuť a čas, spravte si poriadok v šatníku, poupratujte si v skriniach, krabiciach či pivniciach a prineste priamo na festival čokoľvek užitočné pre ľudí, ktorí toho majú málo. Je to zbierka čohokoľvek, čo ešte môže byť pre niekoho iného užitočné a nám sa to už nehodí. Okrem obrovského nadšenia a optimizmu dám z Majáku nás zaujal ich (správny) prístup a síce, že „darované veci si musia klienti najskôr odpracovať."

Takže nebojte sa prísť na festival s krabicou, či vrecom šatstva, bodne aj tá ihla, taniere, lyžice, nožnice, či funkčný bicykel. Detské oblečenie je veľmi žiadané napríklad. Neverili by ste koľko „nadbytočných" a zdvojených či až znásobených vecí doma opatrujeme. Navyše je vedecky potvrdené, že upratanie si (v hlave, skrini. na stole, na ploche notebooku) je výbornou psychoterapiou. A veď pomáhať je krásne....

To je aj zmyslom festivalu. Pomáha dva krát. Najprv duchovne, keď svojim posolstvom, príbehmi môže pomôcť každému z nás „vstúpiť  do seba", zamyslieť sa čo a ako, kto som, kde je moje miesto v čoraz komplikovanejšom jednom globálnom svete. A tiež môžete pomôcť aj fyzicky-materiálne, zakúpením vstupenky-permanentky, či vecičiek z obchodíka Jeden Svet prispejete na verejnú zbierku Berkat Pomáha, lebo stále platí to naše jednoduché: chceme malou troškou prispieť k zlepšeniu stavu sveta. A jedným dychom dodávam: Berkat aj festival Jeden Svet nám pomáha byť ľuďmi s otvoreným srdcom.

p.s. Všetko potrebné o festivale nájdete na webeFB. Ste vítaní! Osobne aj virtuálne :-)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Brali ich v noci a umučili strašným spôsobom. Boli medzi nimi aj Slováci

Ustašovci zavraždili v lágri 106 Slovákov a každý z nich má svoj príbeh.


Už ste čítali?