Festival JEDEN SVET: „príďte si pre svoj zážitok!“

Autor: Ivan Sýkora | 7.3.2015 o 13:13 | (upravené 7.3.2015 o 13:20) Karma článku: 2,80 | Prečítané:  377x

Po roku sa v našom meste opäť koná regionálny festival JEDEN SVET. Už ôsmy ročník sa uskutoční v dňoch od 16teho do 21eho marca. Pestrá ponuka filmov, hostí, diskusií ako aj sprievodných podujatí počas šiestich dní prenesie „celý jeden svet“ do sály Domu kultúry v Prievidzi. Tu je môj malý sprievodca podujatím.

Ale nečakajte odo mňa tipy na jednotlivé dokumenty. Je ťažké vybrať z festivalovej ponuky konkrétne filmy, lebo každý z nich nesie v sebe svoje posolstvo. A zároveň každému z nás je bližšia iná téma. Niekoho zaujíma politika, spoločenské dianie, iného rozvojová pomoc, humanitárne krízy, možno horúca téma Ukrajiny alebo obecná téma (ne)slobody. A niekto si pod slobodou predstavuje voľnú prírodu a jej ochranu. Významnou novinkou v programe bude autorský deň jedného režiséra a téma ži-jeme zdravo?!, ktorej sa venujeme dlhodobo na pravidelných Ozvenách Jedného Sveta. Filmy sú základ, ale dôležité sú aj osobné stretnutia, inšpirácie od zaujímavých hostí, naše vnútorné precítenia. Trošku sme otupeli v dnešnom modernom svete, takže jednoznačne vás pozývam: príďte si na festival pre svoj zážitok!

Úvodný deň prinesie päť filmov, ktoré budú mať jedno spoločné. Ich autorkou je žena, ktorá sa nebála poukázať na nespravodlivosť v našej justícii. Režisérka, ktorá svojou tvorbou nastavuje zrkadlo  spoločnosti. Celý pondelok bude zaslúžene autorským dňom pre slovenskú režisérku Zuzanu Piussi. Otvárací deň prinesie ešte jedno špeciálne „prievidzské prekvapenie“, o ktorom nemôžem nič viac prezradiť, lebo to by už nebolo ono.

Väčšina z nás má rada čokoládu. Ak chcete spoznať „majstra sveta“ v jej príprave, ak vás zaujíma, aká ďaleká je cesta od zrnka kakaovníka až po ten lahodný pocit v našich ústach, tak isto nevynechajte utorkový program. Príde medzi nás „chocolatier“ Karol Styblo, ktorý sa v slovenských podmienkach dokázal vypracovať medzi najlepších výrobcov skutočnej čokolády na svete. Som veľmi rád, že pán Styblo prijal naše pozvanie a ja pozývam všetkých milovníkov čokolády, nielen na diskusiu s ním, ale aj na ochutnávku produktov z dielne lyra chocolate.

A koštovať sa bude nielen čokoláda, ale aj zdravá power káva, ktorej prípravu predvedie mladý prievidzský barista Samuel Chlpek, víťaz celoslovenskej súťaže na Festivale kávy a čokolády v Nitre. Myslím, že vhodnejšie prepojenie sa ani nedalo nájsť. Kvalitná zdravá káva a výborná čokoláda idú k sebe. K tejto téme sa začnem vracať pravidelne. Kávu budeme podávať už aj v pondelok a som nadšený, že som spoznal Sama, páči sa mi jeho záujem o kávu a vedomosti na danú tému. Možno aj on raz bude svetová špička vo svojom obore.

Jeden z hlavných motívov tohto ročníka vyjadruje slogan: Sloboda nie je zadarmo! A treba pre ňu niečo urobiť! My si často ani neuvedomujeme, aké skvelé je žiť v slobodnej spoločnosti. Aj preto je dobré sa stretnúť s človekom, ktorý nám porozpráva, ako sa žije dnes v neslobodnej krajine. Paulína Böhmerová, ktorá opakovane navštívila Kubu, známu ako Ostrov slobody, nám porozpráva ako vnímajú svoj život jej obyvatelia, rovnakí ľudia ako my. Čoskoro na blogu pribudne aj krátky rozhovor s ňou.

A že o slobodu sa musí bojovať doslova, sa denne presviedčajú aj naši východní susedia. Je skvelé, že medzi nás vo štvrtok zavíta slovenský fotograf Michal Burza, ktorý dianie na Ukrajine sleduje už od Majdanu a ktorý prostredníctvom svojich záberov prináša svedectvo o živote človeka v tejto ťažko skúšanej krajine. Michal odpovedal na otázky v rozhovore, ktorý čoskoro budeme publikovať a svoje vlastné mu môžete položiť priamo na štvrtkovej diskusii. Počas celého festivalu bude inštalovaná aj výstava jeho fotografií, s tým, že o jej kvalite svedčí aj skutočnosť, že Michal je čerstvý držiteľ hlavnej ceny v súťaži novinárskej fotografie na Slovak Press Photo 2014.

Som veľmi rád, že sa podarilo získať na festival známeho slovenského ochranára a vynikajúceho filmára - Erika Baláža. Veľmi oceňujem, čo dokázal, že vydržal, tam kde iní aj lepšie vybavení profíci, zutekali. Myslím, že debata s ním, potom čo si pozrieme jeho oceňované filmy z našej slovenskej „divočiny“, bude symbolickým vyvrcholením spoločných festivalových stretnutí so vzácnymi hosťami.

Samozrejme niet pochýb, že hlavným stavebným kameňom festivalu sú filmy, nakoniec bez nich by nebol festival festivalom. Ale ja verím, že podujatie nám prinesie niečo viac. Som presvedčený, že práve osobné stretnutia s ľuďmi, ktorí nám vyrozprávajú svoje príbehy a skúsenosti, nás môžu výrazne obohatiť. Diskusie s nimi, sa môžu stať podnetom k zamysleniu, inšpiráciou pre zlepšenie nášho života.

Program veľmi dobre spracoval Matej na svojom blogu tu

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Fotografka z Tour: Sagan má výraznú tvár, je fotogenický. Je to prosto chlap

Češka Markéta Navrátilová bola dlhé roky jedinou ženou, ktorá fotila Tour de France z motorky.

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Za dva roky dali prácu 80 ľuďom.

AUTO

V garáži opatruje rodinné dedičstvo: Škodu 120 GLS

Najdrahšia verzia škodovky mala ako jediná olejový chladič.


Už ste čítali?