Režisérka Zuzana Piussi: "reakcie ma už neprekvapujú"

Autor: Ivan Sýkora | 12.3.2015 o 14:14 | (upravené 13.3.2015 o 6:46) Karma článku: 4,52 | Prečítané:  1165x

Na tretí pokus to vyšlo. Na regionálny festival JEDEN SVET do Prievidze zavíta významná slovenská režisérka Zuzana Piussi. Otvárací deň festivalu bude aj jej autorským dňom, kedy diváci budú mať možnosť zoznámiť sa s jej tvorbou prostredníctvom piatich dokumentov. A samozrejme aj osobne, počas diskusie so samotnou autorkou, ktorá svojou tvorbou nastavuje zrkadlo reálneho stavu našej spoločnosti.

Zuza Piussi - slovenská režisérka a dokumentaristka, vyštudovala katedru réžie na VŠMU v Bratislave. Spolupracovala s divadlom Stoka a spoluzakladala Združenie pre súčasnú operu - divadlo SkRAT. Šírka jej filmovej tvorby sa vinie od slam poetry (Myslím, teda slam), hľadania najlepších kuracích krídeľok (Kuracia láska), života slovenskej gay komunity (Anjeli plačú) až po hraný dokument Babička. Opakovane sa vracia k aktuálnych spoločenským témam, veľký ohlas vyvolali dokumenty Nemoc tretej moci (vrátane žaloby na autorku) či Od Fica do Fica. Film Krehká identita o našej národnej identite získal Cenu Jedného sveta v súťažnej sekcii Slovenský dokumentárny film 2012/13. Pred začatím festivalu nám režisérka poskytla krátky rozhovor.

O akej téme by ste chceli natočiť film? Alebo ste si už v tomto smere svoje sny splnili?

Témy neplánujem dopredu. Robíme spolu s Vítom Janečkom viac filmov, aj plány máme, aj snívame, snáď sa niečo podarí...

Snímky ako Nemoc tretej moci či Od Fica do Fica vyvolali v istom zmysle kontroverzie, napríklad v podobe žaloby na vás ako autorku. S odstupom času, zmenili by ste na nich niečo? Prekvapia vás niekedy reakcie na vaše filmy?

Nezmenila by som nič. Reakcie ma už neprekvapujú. Keď sa dotknete niečoho reálneho, vždy to vyvolá aj záporné reakcie.

Vo svojej tvorbe sa okrem iného venujete súčasným spoločensko-politickým problémom Slovenska. Prečo? Myslíte si, že dokumentárne filmy majú silu niečo zmeniť?

Dokumentárne filmy môžu vyprovokovať myslenie ľudí a ukázať veci z iného pohľadu ako nám ukazujú média. Môžu niečo zmeniť, napríklad film Silvii Dymákovej Šmejdi viedol k zmene zákona.

Program a viac info: www.jedensvet.prievidza.net

Festival Jeden svet v Prievidzi organizuje občianske združenie Berkat a výťažok z festivalu je darovaný na účely verejnej zbierky Berkat pomáha, konkrétne na transplantácie očných rohoviek nevidiacim v Afganistane a na pomoc komunite v horskej dedinke Agouti v Maroku.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Brali ich v noci a umučili strašným spôsobom. Boli medzi nimi aj Slováci

Ustašovci zavraždili v lágri 106 Slovákov a každý z nich má svoj príbeh.


Už ste čítali?