Paulína Böhmerová: "na všetkých miestach žije ČLOVEK"

Autor: Ivan Sýkora | 13.3.2015 o 5:55 | (upravené 13.3.2015 o 6:45) Karma článku: 2,65 | Prečítané:  841x

V predposlednom rozhovore Vám priblížime nášho ďalšieho hosťa, Paulínu Böhmerovú, s ktorou budeme rozoberať na festivale aj tému (ne)slobody. Cestovateľka, sprievodkyňa, príležitostná autorka. Po ukončení štúdia na Akadémii Múzických umění v Prahe sa vybrala na štipendium v Indonézii. Tento pobyt trvalo ovplyvnil jej život a ostatné roky sprevádza turistov a cestuje po svete. Na svojom blogu o sebe píše: "cesty po svete ma naučili dívať sa na život s optimizmom a humorom, no otvorenými očami".

V čom sú špecifické jednotlivé časti sveta, ktoré ste mali možnosť navštíviť? V čom sa napríklad líši Kuba, Indonézia a Slovensko?

Je vôbec možné na takúto komplexnú otázku odpovedať jednoducho? Možno Indonézania to naozaj vystihli vo svojom národnom hesle:“Bhinneka Tunggal Ika“, čo v preklade znamená „jednota v rôznosti“. Mne sa zdá, že o tom je celý svet. Líšime sa síce geograficky a mentalitou, z čoho pramenia rôzne kultúrne tradície, no vo všetkých krajinách žijú ľudia, ktorí sa chcú mať lepšie, a snažia sa, aby po nich na svete niečo zostalo. V neposlednom rade je dôležité, akým historickým vývojom si ktorá krajina prešla, pretože to je pôvod jej dnešnej situácie. Svet je iný na severe Sumatry, na západnej Kube, v severnom Maroku, či u nás. No na všetkých miestach žije ČLOVEK, so svojimi prednosťami i slabosťami, láskou aj nenávisťou, smútkami, bolesťou a radosťou.

Splnili sa vám vaše cestovateľské sny? Kde sa vám najviac páčilo a ktoré krajiny by ste ešte chceli návštíviť?

Najradšej by som navštívila všetky, no asi to nestihnem :-) a pretože som skôr teplomilná, tak si vyberám najskôr teplejšie podnebné pásma. Zároveň ma však lákajú hory, takže sa často snažím takto destinácie kombinovať, ísť do tepla a zároveň niekam na turistiku.

Na Jednom svete budete s divákmi diskutovať o živote na "ostrove slobody" Kube. Ako žijú bežní ľudia na Kube? Podľa vašej skúsenosti, čo by sme sa mohli od Kubáncov naučiť my a a naopak, čo oni od nás?

My máme veľmi krátku pamäť. Vyrástla u nás nová generácia, ktorá si na socializmus už pamätať nemôže a zo starších si mnohí už jednoducho nespomínajú, ako sa u nás žilo pred rokom 1989. Ľahko sme zabudli, aký život to bol. Po revolúcii sme zas urobili mnoho chýb, na ktoré doplácame až do súčasnosti. Nuž a Kuba je dnes v jedinečnej situácii, keď sa môže z našich omylov poučiť. A my by sme si mali zase uvedomiť, v čom sa dnes máme lepšie a už toľko „nefrfľať“, resp. pokúsiť sa odhaliť negatívne návyky, ktoré nám z toho obdobia ešte zostali a konečne ich spracovať. A ako skutočne žijú bežní Kubánci, si prezradíme v diskusii na festivale.

Osobné stretnutie a rozprávanie Paulíny Böhmerovej prináša festival JEDEN SVET v stredu podvečer po premietaní dokumentu Viva Cuba Libre rapová vzbura.Osobné stretnutie a rozprávanie Paulíny Böhmerovej prináša festival JEDEN SVET v stredu podvečer po premietaní dokumentu Viva Cuba Libre rapová vzbura.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Brali ich v noci a umučili strašným spôsobom. Boli medzi nimi aj Slováci

Ustašovci zavraždili v lágri 106 Slovákov a každý z nich má svoj príbeh.


Už ste čítali?