Ľudia aj BERKAT pomáhajú..... Konečne!

Autor: Ivan Sýkora | 4.9.2015 o 8:58 | Karma článku: 3,49 | Prečítané:  896x

Som rád, že nastáva zmena v spoločnosti a že samotní ľudia reagujú na pomoc ľuďom na úteku. Svojou malou troškou prispievame aj my, ak máte záujem sa pripojiť, nech sa páči, prečítajte si tento blog. ďakujem, že nie ste ľahostajní

Naše občianske združenie Berkat dlhodobo realizuje dva projekty: transplantácie očných rohoviek v Kábule v Afganistane a pomoc chudobnej komunite v Agouti v Maroku. Obidva projekty úzko súvisia so súčasnou horúcou utečeneckou témou, lebo sme presvedčení, že vrátenie zraku umožní študovať alebo pracovať a teda viesť následne lepší život aj v Afganistane. Že naplnením silnej túžby po vzdelaní marockých dievčat a chlapcov im dovolí uplatniť sa vo svojej krajine bez potreby utekať z nej. Samozrejme pokiaľ vás nevyženie z domova napríklad vojna!

Súčasná utečenecká „kríza“ sa stáva už humanitárnou krízou a zároveň veľkou morálnou dilemou nás všetkých, ktorí si žijeme v relatívne pokojnej Európe. Napriek zahanbujúcemu postoju našej vlády a premiéra, ktorý zodpovedá ich mentálnej výbave, sa dvíha v spoločnosti normálna ľudská vlna solidarity. Verím, že aj Berkat môže malou troškou prispieť. Pozývame aj Vás, pripojte sa!

Počas festivalu JEDEN SVET v Prievidzi som si poplakal dva krát pri premietaných dokumentoch, jedným z nich bol poľský dokument Zápisky z temnoty, ktorý prináša autentické svedectvo z Aleppa. Myslím, že je vhodné si ho pozrieť opäť! Pomôže nám lepšie pochopiť, prečo sa tisíce nešťastných ľudí rozhodnú opustiť svoje domovy, za ťažké prachy sa vydať na ďalekú cestu a tu potom naraziť na... slovenskú pohostinnosť. Prečítajte si prosím rozhovor s tvorcom filmu Michalom Przedlackim, podotýkam, že ide o marec 2014, dnes máme o 18mesiacov viac! Skúste sa vcítiť do ich situácie cez svoj vlastný život! Ako by sme sa zachovali my, byť na ich mieste? Kliknite si na fotogalériu zo stanice Keleti, to nie sú čísla, masa utečencov, to sú ľudia ako my! Som presvedčený, že je potrebné im pomáhať!

Je skvelé, že sa objavili aktivity nezávisle od zahanbujúceho postoja vlády, ak máte chuť, pripojte sa!  Berkat ponúka úlohu sprostredkovateľa! V utorok 8.9.2015 od 17tej môžete na premietanie filmu v Regionálnom kultúrnom centre na Záhradníckej doniesť materiálnu prípadne aj finančnú pomoc! PROSÍM noste iba to, čo je žiadané! Podrobnosti aj pre tých, ktorí chcú pomáhať priamo, sú na webe. My zopakujeme čo sa zbiera a čo môžete priniesť:

• Deky, spacie vaky, karimatky, uteráky (čisté)
• Hygienické potreby – mydlá, sprchové gély, šampóny, žiletky, peny na holenie, deodoranty, zubné pasty, zubné kefky, vložky
• Potreby pre deti – skladacie kočíky, nosiče, plienky, vlhčené utierky
• Športová obuv – mužské, ženské a detské športové obutie (tenisky)
• Spodné prádlo a ponožky pre deti, ženy i mužov (kvôli hygiene iba NOVÉ)
• Veľké modré IKEA tašky

Nedávno sme ukončili vyúčtovanie zbierky Berkat Pomáha. Stručne: okrem zrealizovaných transplantácií odišlo do Maroka plánovaných 2000€ a na zbierkovom účte zostáva 702,70€. Z tohtoročných dvoch percent sme získali 639,45€ a na konte Berkaťáckej rodinky je v tejto chvíli krásnych 610€ z pravidelných mesačných príspevkov jej členov. Spolu je to už slušná suma 1952,15€ a verím, že niečo ešte pribudne. Zvažujeme rôzne alternatívy pomoci, dôležité je, že nezostaneme ľahostajní! Pripojíte sa?! Myslím, že to potrebujú nielen ľudia na úteku, ale aj my všetci, celá naša spoločnosť!

Preto zmena programu oproti pôvodnému, preto tento mail, úvaha. Ale aj finančná pomoc a zbierka!

p.s. inšpirujúce kvalitné čítanie o tejto téme nájdete napríklad v denníkuN. Mňa zaujal článok Aký by mal byť postoj kresťanov k utečeneckej kríze   alebo Vitajte na stanici Keleti, utečeneckom tábore v centre Budapešti (+videá) aj futbaloví fanúšikovia sa môžu inšpirovať: Bayern ukázal solidaritu: Utečencom daruje milión eur a pre ich deti zorganizuje kemp alebo samotná titulka ponúka možnosť zaškrtnúť si tému Utečenci a dozviete sa všetko potrebné! Vrátane nového Shootyho  

Ukážme spoločne svoju normálnu ľudskosť! Človek človeku! Zamyslime sa a nezostaňme ľahostajní!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Ondreja Podstupku

Ako vyhrať hádku s ľuďmi, ktorí neveria vo vedu

Ako vyhrať hádku s ľuďmi, ktorí neveria vo vedu.


Už ste čítali?